Exkurzie

Za históriou našej Nitry

FOTO HRADDňa 7. júna 2018 absolvovali žiaci z II.OG dejepisnú exkurziu, ktorej témou bola história Nitry. Ich kroky smerovali na Nitriansky hrad, kde spolu s odborným výkladom sprievodcu navštívili Diecézne múzeum, Katedrálu sv. Emeráma, katedrálnu vežu, nádvorie i kazematy. Prostredníctvom exkurzie si žiaci rozšírili už nadobudnuté vedomosti z hodín dejepisu, ktoré boli tentokrát obohatené o vlastný zážitok z priestorov, kde to dodnes dýcha históriou.

Dejepisná exkurzia do Múzea praveku v Bojniciach

muzeumpravekuDňa 10. mája 2018 žiaci I.OG navštívili Múzeum praveku v Bojniciach. Ide o múzeum v prírode, ktorého súčasťou je tzv. Prepoštská jaskyňa – niekdajší príbytok neandertálcov. Počas exkurzie získali naši žiaci množstvo zaujímavých informácií o podmienkach, v akých praveký človek žil, ale aj o jeho vzhľade či spôsobe života. Súčasťou prehliadky múzea bol aj interaktívny vzdelávací program – tvorivé praveké dielne, v rámci ktorého si žiaci v skupinách proti sebe zasúťažili, vyskúšali si byť pravekými šamanmi a v závere si v rytme bubnov zatancovali šamanský tanec. Všetci odchádzali z múzea plní zážitkov, nových vedomostí a so zistením, že dnešný život je oveľa jednoduchší ako ten praveký!

Historická exkurzia v Prahe

praha titleV dňoch 20. – 23. októbra 2017 sa študenti 4. ročníka, ktorí navštevujú voliteľný predmet seminár z dejepisu, zúčastnili na historickej exkurzii v Prahe. Počas 4 dní v hlavnom meste Českej republiky seminaristi spoznali to najzaujímavejšie a najatraktívnejšie, čo ponúka: prehliadku Hradčian, Chrámu svätého Víta, Starého kráľovského paláca, svetoznámej Zlatej uličky. Veľkým zážitkom bola prehliadka interiéru Národného divadla so zaujímavým výkladom sprievodkyne. Jeden celý deň sme vyčlenili prehliadke Starého mesta, vrátane prehliadky Staromestského orloja, Betlehemskej kaplnky, Židovského múzea či Židovského cintorína. Nezabudli sme ani na modernú históriu Prahy a pozreli sme si kryptu v pravoslávnom Kostole sv. Cyrila a Metoda, v ktorej sa skrývali odbojári, ktorí spáchali atentát na protektora Heydricha v roku 1942. Neobišli sme ani Tancujúci dom, otočnú hlavu Franza Kafku a veľa ďalších zaujímavostí mesta.

Archeologická exkurzia na Tabáni (III.B)

tabanArcheológovia odkrývajú starú nitriansku mestskú štvrť Tabáň a žiaci III.B mali možnosť byť pri tom. Po archeologickom výskume bude na tomto mieste nasledovať výstavba bytového komplexu. Archeológ Mgr. Róbert Daňo previedol študentov celým areálom a urobil odborný výklad siahajúci hlboko do histórie novovekej, ale i stredovekej Nitry. Archeológovia svoju prácu ešte neukončili. Ich nálezy pochádzajú z rôznych období. Na fotografiách máte postupne možnosť vidieť ich. Táto štvrť disponovala jedinou studňou. Nasledovala prehliadka základov a zachovaných fragmentov múrov domu „lekárnika“, kde okrem iného našli viaceré nádobky po liekoch. Potom si prehliadli do skaly vyhĺbenú pivnicu, ktorá by sa podľa archeológov stala postupne jaskyňou. Žiaci si postáli na kamennej ceste z polovice 18. storočia. Na fotografiách si môžete pozrieť nálezy črepov, zvyšky nádob, klincov, nábojov. Vykopali aj pamätnú dosku SNP z roku 1984. Bola objavená aj kostra muža, ktorého sánková kosť sa – po vyčerpávajúcom výklade stala predmetom obdivu. Na záver boli predstavené nálezy z „Domu alkoholikov“.
Niekoľko fotografií z exkurzie

Návšteva Múzea praveku v Bojniciach

ex bojnice titDňa 11. mája 2017 žiaci I.OG a II.OG navštívili Múzeum praveku v Bojniciach, čím sa na moment preniesli do najstarších dôb ľudských dejín. Ide o múzeum v prírode, ktorého súčasťou je tzv. Prepoštská jaskyňa – niekdajší príbytok neandertálcov. Vďaka pútavému rozprávaniu pani sprievodkyni získali žiaci množstvo zaujímavých informácií o podmienkach, v akých praveký človek žil, ale aj o jeho vzhľade či spôsobe života. Teoretická časť exkurzie bola doplnená o tvorivé praveké dielne, v ktorých si žiaci v skupinách overili svoje vedomosti z dejín praveku, vyskúšali si byť pravekými šamanmi a v závere si v rytme bubnov zatancovali šamanský tanec. Všetci odchádzali z múzea plní zážitkov, nových vedomostí a so zistením, že dnešný život je oveľa jednoduchší ako ten praveký!

Fotografie z exkurzie