Logo

logo gpnr top

Logo phone

gpnr logo phone

Search

webmail_link

Roman Šajter - Môj úspešný polrok

rozcvička ParížVážený pedagogický zbor, milí spolužiaci, posledná zmienka o mojich športových úspechoch sa na stránke našej školy objavila v novembri 2017, to však neznamená, že som zaháľal, ba práve naopak. V druhom polroku pomaly sa končiaceho školského roka som toho zažil viac než dosť a práve moja zaneprázdnenosť spôsobila, že som nemal čas Vás o svojich aktivitách informovať. Dovoľte mi preto, aby som to napravil. Halovú časť sezóny som ukončil 3. miestom na domácom šampionáte v kategórii juniori, kde pretekám s o rok staršími súpermi.Následne som absolvoval dlhú a náročnú prípravu, ktorej súčasťou bolo mimo iného sústredenie v Tatrách, v prímorskom letovisku Makarska v Chorvátsku i v domácom prostredí v Nitre. Prvý väčší úspech sa dostavil, keď sa mi na pretekoch v Liptovskom Mikuláši podarilo kvalifikovať na Školské majstrovstvá sveta v cezpoľnom behu v Paríži. Tento pretek mal byť vlastne posledným v rade a malo po ňom nasledovať krátke obdobie oddychu pred špecializovanou prípravou na letnú časť sezóny. Vďaka tomuto prekvapivému úspechu  však bolo potrebné náležite prispôsobiť tréningový proces a zabrať ešte viac.

1. apríla sme spolu so slovenskou výpravou nabrali smer Paríž. Obrovským zážitkom pre mňa bol už samotný príchod do miesta dejiska pretekov, keď som si počas akreditácie družstiev uvedomil prítomnosť študentov z celého sveta a mal som možnosť vnímať kultúrnu rozmanitosť týchto nadšencov atletiky. Súčasťou pobytu boli i tréningy, ktoré sa konali priamo pod „Eiffelovkou“. Pretek dlhý 5.5 km sa konal na trati situovanej v bezprostrednej blízkosti tejto známej dominanty hlavného mesta Francúzska, Paríža. Vo chvíli, keď zaznel výstrel zo štartovacej pištole som sa cítil úžasne. Na trať spolu vybehlo 105 pretekárov z celého sveta. Na čele sa podľa odhadov usadili bežci z afrických krajín. Divácka kulisa bola fantastická a veľkosť tohto podujatia ma hnala dopredu. Cieľom som prebehol na krásnom 82. mieste. Okrem samotného pretekusom mal možnosť vychutnať si atmosféru francúzskej metropoly počas prehliadky mesta (Musée du Louvre, katedrála Notre-Dame, plavba nočnou Seinou, univerzita Sorbonne a mnoho iných úžasných miest) i reprezentovať našu krajinu počas „Večera Národov“, kde každá krajina prezentovala svoju kultúru (ochutnávka jedla, ľudové piesne, typické odevy, suveníry). Pred rozlúčkovým ceremoniálom sme mali možnosť zabehnúť si ešte jeden pretek „Štafetu priateľstva“, počas ktorej sme už neboli súpermi, ale priateľmi. V roku 2020 bude toto podujatie hosťovať Slovenská republika, zástupcovia ktorej si od organizátorov v samotnom závere na slávnostnom bankete prebrali od francúzskych organizátorov pomyselný štafetový kolík.

Ešte v čase spracúvania dojmov z Francúzska som sa dozvedel, že som bol nominovaný ako reprezentant Slovenskej republiky na 10 km Európsky cestný pretek v talianskom meste Oderzo. Pretekom na takéto dlhé vzdialenosti som sa doposiaľ veľmi nevenoval, keďže moje hlavné disciplíny behávam na dráhe na podstatne kratšie vzdialenosti ( 3000m prekážky), o to väčšia to bola pre mňa výzva a do Talianska som cestoval plný očakávaní. Nakoniec sa mi v najsilnejšej európskej konkurencii podarilo obsadiť 36. miesto.

Krátko po návrate z Talianska nasledovala séria domácich šampionátov. Na Majstrovstvách Slovenska na 10km na dráhe som obsadil 4. miesto. Podarilo sa mi vyhrať krosový beh na 5km a tiež som sa stal Majstrom Západného Slovenska na 2000m cez prekážky. Vďaka svojim vynikajúco zabehnutým časom som sa nominoval na Medzištátne stretnutie Juniorov CZE-POL-HUN-SLO-SVK do Vyškova (CZE), kde som bežal 3000m cez prekážky a dobehol som na 9. mieste, sekundu za osobným rekordom.

Na tomto mieste by som sa chcel veľmi pekne poďakovať za podporu všetkým spolužiakom, ktorí mi nielen držali palce, ale mi aj vždy ochotne pomáhali, napr. fotením poznámok. Vďaka patrí i všetkým pedagógom, ktorí mi tiež so štúdiom pomáhali a vychádzali mi vždy v ústrety, keď som kvôli svojmu nabitému programu „nestíhal“. Poďakovanie patrí i vedeniu školy, ktoré ma v mojich aktivitách výdatne podporuje. Nedá mi nespomenúť svojich učiteľov cudzích jazykov, ktorí ma vyzbrojili takými vedomosťami a komunikačnými schopnosťami, že som na všetkých zahraničných podujatiach nadviazal priateľstvá s mnohými atlétmi z celého sveta, vďaka.

Želám nám všetkým krásne prázdniny plné zážitkov a zaslúženého oddychu.

Váš spolužiak,  
Roman Šajter VII.OG

Fotogaléria k článku