nucemPrihlasovanie žiakov na MS:

• žiaci IV.A,B,C,D, E a V.E sa prihlasujú na MS do 30. 9. 2017
  • v odôvodnených prípadoch môžu uskutočniť zmenu do 15. 10. 2017
  • žiaci sa povinne prihlasujú zo štyroch predmetov

Voľba predmetov pre štvorročné štúdium:

• slovenský jazyk a literatúra
  • povinný cudzí jazyk (ANJ, NEJ, FRJ, SJA) na úrovni B2
  • voliteľný predmet zo skupiny prírodovedných (biológia, fyzika, chémia, informatika, matematika) alebo zo skupiny spoločenskovedných a iných (dejepis, geografia, občianska náuka, umenie a kultúra)
  • ďalší voliteľný predmet

Povinný cudzí jazyk
Z tohto zvoleného jazyka vykonajú žiaci maturitnú skúšku v plnom rozsahu, teda EČ, PFIČ a ÚFIČ.

Voliteľný predmet zo skupiny prírodovedných alebo spoločenskovedných musí mať minimálnu týždennú hodinovú dotáciu najmenej 6 hodín – môže sa pripočítať aj „seminár“ z daného predmetu.

Ďalší voliteľný predmet nemá obmedzenie hodinovou dotáciou, v tejto skupine môže byť aj cudzí jazyk na úrovni B1 alebo B2 – z tohto jazyka vykoná žiak len ÚFIČ.
Opäť je možnosť zvoliť si ktorýkoľvek predmet.

Voľba predmetov pre päťročné štúdium:

• španielsky jazyk a literatúra C1
  • dva voliteľné predmety

Ak chce žiak získať španielsky titul maturanta (certifikát podpísaný a potvrdený inšpektorom Ministerstva školstva Španielskeho kráľovstva) musí jeden z voliteľných predmetov byť zo skupiny:

• biológia, chémia, matematika alebo fyzika v španielskom jazyku

Druhý voliteľný predmet môže byť napr. anglický jazyk – úroveň B2, alebo ktorýkoľvek predmet, ktorý žiak absolvoval.
Ak si žiaci zvolia anglický jazyk úroveň B2, vykonajú EČ, PFIČ aj ÚFIČ. (Ak maturuje žiak napr. z biológie v španielskom jazyku, nemôže súčasne maturovať z biológie v slovenskom jazyku).

Ak by si maturant nevybral predmet, ktorý bude absolvovať v španielskom jazyku – teda oba voliteľné predmety v slovenskom jazyku – jeden voliteľný predmet musí byť zo skupiny predmetov prírodovedné (biológia, fyzika, chémia, informatika, matematika) alebo spoločenskovedné a iné (dejepis, geografia, občianska náuka, umenie a kultúra) a musí mať týždennú hodinovú dotáciu 6 hodín. Do súčtu možno zarátať aj hodiny „semináru“ z daného predmetu.

Výber druhého voliteľného predmetu nie je obmedzený hodinovou dotáciou.

Žiaci všetkých študijných zameraní sa môžu prihlásiť aj na dobrovoľnú maturitnú skúšku, najviac z dvoch predmetov. Treba zodpovedne zvážiť, či je maturita z vybraného predmetu skutočne potrebná. Väčšina žiakov, ktorí boli v minulých šk. rokoch na dobrovoľnú MS prihlásení, odstúpili od skúšky ešte pred konaním písomných častí.

Začlenení žiaci súčasne s prihláškou podajú žiadosť o úpravu podmienok MS s odporúčaniami špeciálneho pedagóga.

Prihlášky na MS 2018 so žiakmi vyplnia triedni učitelia na triednických hodinách do 30. septembra 2017.

1. Maturitné skúšky – písomná forma:

• 13. marec 2018 (utorok) – slovenský jazyk (4.roč., IV.E) – externá časť a písomná forma internej časti MS

• 14. marec 2018 (streda) – anglický jazyk, nemecký jazyk, francúzsky jazyk, španielsky jazyk – externá časť a písomná forma internej časti MS

• 15. marec 2018 (štvrtok)  – matematika – externá časť MS

• 26. marec 2018 – španielsky jazyk – (bilingválna trieda V.E) – písomná MS

2. Maturitné skúšky – interná časť – ústna forma:

• 21. – 25. máj  2018 – 4-ročné štúdium

• 21. – 23. máj  2018 – V.E

• 21. – 22. jún 2018 – IV.E (SJL) – ústna forma internej časti MS

Dôležité informácie o externej časti a písomnej forme internej časti maturitnej skúšky v školskom roku 2017/2018
nájdete
v dokumente Informácie pre výchovných poradcov, triednych učiteľov, rodičov a žiakov.

Informácie o maturitných skúškach na webovom sídle www.nucem.sk/sk/maturita

Porovnanie výsledkov externej časti MS