Exkurzie

Na Valentína do Londýna

londyn2024Áno, bolo to kúsok po polnoci 14. februára 2024, kedy sa začalo naše londýnske dobrodružstvo. 30 študentov prevažne druhého ročníka a dvaja vyučujúci sa vydali na 5-dňové dobrodružstvo do hlavného mesta Anglicka. Videli a navštívili sme všetky známe londýnske pamiatky a nielen to... Zistili sme tiež, aké preplnené býva londýnske metro, že všetky londýnske deti chodia cez prázdniny do múzeí (boli podobne preplnené ako to metro), že pre niektorých sú dve hodiny vo Windsore málo a naopak pre iných celou večnosťou, tiež to, aká drahá je káva na Picadilly či hamburger na Oxford street. Zažili sme pravú atmosféru britských rodín, pohodlnosť londýnskych vlakov i zopár stresových situácií... Každopádne, táto exkurzia sa nenávratne zapíše do pamäti všetkých zúčastnených. A my dúfame, že o rok budeme môcť tento zážitok ponúknuť ďalším študentom. (Kš + Bk)
Krátke videozostrihy (deň 1, deň 2, deň 3, deň 4+5)
Fotogaléria

Za históriou Prahy

praha mV dňoch 10. – 11. októbra 2023 sa naši stredoškoláci zúčastnili historicko-poznávacej exkurzie do stovežatej Prahy. Celý pobyt v Prahe bol okrem krásneho slnečného počasia sprevádzaný bohatým výkladom pána sprievodcu, ktorý nás previedol najdôležitejšími miestami tohto históriou pretkaného mesta. Naša exkurzia sa začala prehliadkou Hradčian, Chrámu svätého Víta a Starého kráľovského paláca, tiež sme sa prešli po svetoznámej Zlatej uličke, odkiaľ naše kroky smerovali na Karlov most, cez ktorý sme sa dostali až na Staromestské námestie. Na námestí sme sa zastavili na jeho najzaujímavejších miestach ako súsošie kazateľa Jana Husa, miesto popravy 27 povstalcov pritohabsburskej opozície či slávny Pražský orloj. Okrem historickej prehliadky mesta sme absolvovali aj plavbu loďou po Vltave a neobišli sme ani miestnu atrakciu Múzeum Madame Tussauds. Domov sme všetci odchádzali obohatení o veľké množstvo spoločných zážitkov a plno pekných fotografií.

Seminár z dejepisu opäť v Carnunte

1 2Dňa 29. septembra 2023 sa naši seminaristi z dejepisu predmaturitných ročníkov zúčastnili jedinečnej exkurzie do historickej lokality Carnuntum v Dolnom Rakúsku. Nachádzajú sa tu pozostatky bývalého rímskeho vojenského tábora, ktorý tvoril súčasť veľkolepého hraničného opevnenia Limes Romanus. Študenti sa po boku pani sprievodkyne – našej bývalej študentky, dnes vyštudovanej archeologičky, dozvedeli veľa zaujímavých informácií zo života miestnych starovekých Rimanov. Od rímskej architektúry, kuchyne, tvorby a predaja olivových olejov a látok, rímskeho odievania, spôsobov bývania až v neposlednom rade po čaro rímskych kúpeľov. Kto chcel, mal možnosť ochutnať aj špeciality z miestneho jedálnička Rimanov. Pre našich budúcoročných maturantov to bolo zaručene kvalitné prepojenie školskej teórie s historickou praxou.

Dejepisná exkurzia Uhrovec

IIIOG mŽiaci III.OG navštívili 8. marca 2023 v rámci dejepisnej exkurzie Uhrovec, rodisko všestrannej slovenskej osobnosti -  Ľudovíta Štúra. Priamo v jeho rodnom dome mali tak možnosť získať informácie nielen o jeho odbornej práci a snažení, ale aj spoznať ho viac po ľudskej stránke a dozvedieť sa o Štúrovi zaujímavosti z jeho každodenného života.

Exkurzia Salzburg, Orlie hniezdo a soľná baňa

salzburg2022Vybraní žiaci prvých a druhých ročníkov nemeckých skupín sa spolu s učiteľmi nemeckého jazyka zúčastnili v dňoch 25. 10. – 26. 10. 2022 poznávacej exkurzie.

Prvý deň patril Salzburgu a historickým pamiatkam mesta - zámok Mirabell, hrad Hohensalzburg, na ktorý sme sa vyviezli lanovkou a mohli tak obdivovať celé historické mesto z výšky. Nezabudnuteľné bolo centrum mesta s hlavou ulicou Getreidegasse, na ktorej stojí rodný do W. A. Mozarta.

Druhý deň v ranných hodinách sme smerovali do Bavorska. Bavorské Alpy patria vďaka rozprávkovo krásnej prírode k obľúbeným turistickým cieľom. Práve tu, blízko juhobavorského mesta Berchtesgaden, priamo na vrchole hory Kehlstein, vyrástla v rokoch 1937-1938 honosná horská chata známa pod názvom „Orlie hniezdo“. Cesta bola dobrodružná, viedla cez zákruty a tunely horského prostredia. Na vrchole vo výške 1834 m  sa nám naskytol nádherný pohľad na štíty Alpských veľhôr.

V popoludňajších hodinách sme navštívili soľnú baňu (Salzbergwerk) v mestečku Berchtesgaden.  V baníckom overali sme sa vyviezli banským vláčikom 650 metrov do hory k soľnej katedrále. Prvá banská šmykľavka nás priviezla k soľnému laboratóriu, či k slepej šachte. Druhou drevenou šmykľavkou sme sa dostali asi 40 metrov dole k zrkadlovému jazeru, ktorého bod bol 130 metrov pod povrchom. Pôsobivá jazda na plti podzemným jazerom nás zaviedla priamo cez rastúce a trblietavé kryštály soli, ktoré boli pôsobivo zinscenované svetlami a éterickými zvukmi.

Poznávacia exkurzia bola interaktívna a žiaci  spoznali ďalšie krásne miesta nemecky hovoriacich krajín.

Pozrite si niekoľko fotografií vo fotogalérii