Deň španielskej kultúry

Día del español 2018-2019

diadelespanol201819 perexComo todos los años, un año más celebramos el día del español en el instituto Párovská. Este año se celebró el miércoles 5 de diciembre, y aprovechamos la cercanía a las vacaciones para cambiar un poco este día y hacerlo con una temática de Navidad también.

El día empezó con el discurso del director y después empezaron las actuaciones. Todos los estudiantes de español prepararon una actuación, desde las clases no bilingües, que cantaron villancicos tradicionales hasta las clases bilingües, que habían preparado un programa especial cada una de ellas. Entre estos programas pudimos, disfrutar de varios concursos navideños organizados por Fernando, entre los que estaban el concurso de comer uvas como en nochevieja en España y el clásico pasapalabra, donde pudimos ver a los antiguos profesores, Rosario y Felipe. También cada curso bilingüe leyó su “carta a los reyes magos” con los deseos de toda la clase para el curso siguiente.

Por último, gracias a la colaboración de todos pudimos probar las comidas navideñas típicas de España y Eslovaquia, y celebrar todos juntos la navidad.


Tak ako každý rok sme na Párovskom gymnáziu oslávili Deň španielčiny. Konal sa 5. decembra 2018, pričom sme využili predvianočný čas, a hlavná téma tejto akcie boli Vianoce.

Na začiatok sa nám prihovoril p. riaditeľ a následne začali jednotlivé predstavenia. Tie pripravili všetci žiaci, ktorí sa učia španielčinu. Žiaci nebilingválnych tried spievali španielske vianočné koledy, žiaci bilingválnych tried pripravili krátke divadelné predstavenia na spomínanú tématiku. Medzi jednotlivými vstupmi sme sa mohli zabaviť rôznymi vianočnými súťažami, ktoré pripravil Fernando, ako napríklad jedenie hrozna na Silvestra (12 bobúľ, 12 šťastných mesiacov) či klasické kvízy, v ktorých nám niekoľko otázok položili online aj naši byvalí lektori, Rosario y Felipe. Tiež každá trieda prečítala trom kráľom svoj list prianí na budúci rok.

Na záver veľké ďakujeme všetkým, ktorí prispeli nielen samotným programom, ale pripravili rôzne španielske či slovenské špeciality, a tak sme mohli spolu osláviť Vianoce ako sa patrí.

Pozrite si niekoľko fotografií vo fotogalérii

Dni španielskej kultúry 2018

Dnispanielskejkultury2018V dňoch 24. - 26. apríla 2018 sa naši študenti bilingválnej sekcie, tak ako každý rok, zapojili do akcie organizovanej v spolupráci s UKF, Dni španielskej kultúry.
Pozrite si niekoľko fotografií vo fotogalérii

Día Del Espaňol 2017

diadelespanol2017

01 01
01 01

Dni hispánskej kultúry 2017

hlavný plagát

Deň španielskej kultúry 2016

Ako sa už pomaly stáva zvykom, v našej španielskej bilingválnej sekcii sme už po štvrtýkrát 30. mája 2016 oslávili Deň španielskeho jazyka a spoločne sme si užili chvíle, na ktorých študenti aj učitelia pracovali s najväčším nasadením.
Slávnosť otvorila naša milá pani zástupkyňa Ľubica Babošová, ktorá poďakovala všetkým za spoluprácu a prípravu a povzbudila ich k ďalšiemu štúdiu tohto krásneho jazyka, ktorý nás spája.

Ďalej sa naši študenti všetkých ročníkov bilingválnej sekcie predviedli svojimi vystúpeniami. Nechýbali divadelné predstavenia, krátke ukážky, aj malá spomenienka na výročie úmrtia spisovateľa Cervantesa.

Ako novinku tohto roka musíme uviesť neuveriteľné pokusy z chémie (nezabudnite študenti, že nie je vhodné robiť ich doma bez odborného dohľadu) a taktiež stála za to aj originálna súťaž kaktusov v podaní Fernandovej osobitej a vysoko odbornej prezentácie.

Ako špeciálni hostia sa predviedli Klaudia a jej skupina v štýle “free style dance”. David, najznámejší trubadúr na Slovensku, v sprievode svojej gitary zaspieval ľudové a žartovné piesne. Carlos Roberto, lector na UKF, nám svojimi zaujímavými slovnými príkladmi ukázal vplyv iných jazykov na vývin španielčiny.

Nechýbala španielska kuchyňa a jedlá odvšelikadiaľ a to všetko zapíjané špeciálnou Párovskou sangríou. Ako hlavné jedlo sa podával túžobne očakávaný KVÍZ. Víťazi získali skvelý darček na zlepšenie si svojich vedemostí zo španielskej kultúry: dve zaujímavé knihy, samozrejme v španielskom jazyku.

Pozrite si niekoľko fotografií z dňa plného smiechu, zážitkov a výbornej nálady :)

Strana 1 z 2