Exkurzie

Návšteva Múzea holokaustu v Seredi

muzeumholokaustu2018Dňa 13. novembra 2018 sa žiaci IV.OG zúčastnili dejepisnej exkurzie, v rámci ktorej navštívili na Slovensku ojedinelé Múzeum holokaustu v Seredi. Okrem toho, že si prezreli a vypočuli výklad k stálej expozícii v autentických priestoroch bývalého pracovného a koncentračného tábora v Seredi, zúčastnili sa aj pútavej prednášky na tému Úteky z táborov smrti. Žiaci sa tak oboznámili so smutným obdobím našich dejín, ktoré je späté s riešením židovskej otázky na Slovensku počas druhej svetovej vojny.

Historická exkurzia v Prahe

praha2018V dňoch 1. – 4. októbra 2018 sa študenti 4. ročníka, ktorí navštevujú voliteľný predmet seminár z dejepisu, zúčastnili na historickej exkurzii v Prahe. Počas 4 dní v hlavnom meste Českej republiky seminaristi spoznali to najzaujímavejšie a najatraktívnejšie, čo ponúka: prehliadku Hradčian, Chrámu svätého Víta, Starého kráľovského paláca, svetoznámej Zlatej uličky. Veľkým zážitkom bola prehliadka interiéru Národného divadla so zaujímavým výkladom sprievodcu. Jeden celý deň sme vyčlenili prehliadke Starého mesta, vrátane prehliadky Staromestského orloja, Betlehemskej kaplnky, Karlovej univerzity, Ungeltu, Celetnej, Obecného domu. Nezabudli sme ani na modernú históriu Prahy a pozreli sme si kryptu v pravoslávnom Kostole sv. Cyrila a Metoda, v ktorej sa skrývali odbojári, ktorí spáchali atentát na protektora Heydricha v roku 1942. Neobišli sme ani Tancujúci dom, otočnú hlavu Franza Kafku a veľa ďalších zaujímavostí mesta.

Za históriou našej Nitry

FOTO HRADDňa 7. júna 2018 absolvovali žiaci z II.OG dejepisnú exkurziu, ktorej témou bola história Nitry. Ich kroky smerovali na Nitriansky hrad, kde spolu s odborným výkladom sprievodcu navštívili Diecézne múzeum, Katedrálu sv. Emeráma, katedrálnu vežu, nádvorie i kazematy. Prostredníctvom exkurzie si žiaci rozšírili už nadobudnuté vedomosti z hodín dejepisu, ktoré boli tentokrát obohatené o vlastný zážitok z priestorov, kde to dodnes dýcha históriou.

Dejepisná exkurzia do Múzea praveku v Bojniciach

muzeumpravekuDňa 10. mája 2018 žiaci I.OG navštívili Múzeum praveku v Bojniciach. Ide o múzeum v prírode, ktorého súčasťou je tzv. Prepoštská jaskyňa – niekdajší príbytok neandertálcov. Počas exkurzie získali naši žiaci množstvo zaujímavých informácií o podmienkach, v akých praveký človek žil, ale aj o jeho vzhľade či spôsobe života. Súčasťou prehliadky múzea bol aj interaktívny vzdelávací program – tvorivé praveké dielne, v rámci ktorého si žiaci v skupinách proti sebe zasúťažili, vyskúšali si byť pravekými šamanmi a v závere si v rytme bubnov zatancovali šamanský tanec. Všetci odchádzali z múzea plní zážitkov, nových vedomostí a so zistením, že dnešný život je oveľa jednoduchší ako ten praveký!

Historická exkurzia v Prahe

praha titleV dňoch 20. – 23. októbra 2017 sa študenti 4. ročníka, ktorí navštevujú voliteľný predmet seminár z dejepisu, zúčastnili na historickej exkurzii v Prahe. Počas 4 dní v hlavnom meste Českej republiky seminaristi spoznali to najzaujímavejšie a najatraktívnejšie, čo ponúka: prehliadku Hradčian, Chrámu svätého Víta, Starého kráľovského paláca, svetoznámej Zlatej uličky. Veľkým zážitkom bola prehliadka interiéru Národného divadla so zaujímavým výkladom sprievodkyne. Jeden celý deň sme vyčlenili prehliadke Starého mesta, vrátane prehliadky Staromestského orloja, Betlehemskej kaplnky, Židovského múzea či Židovského cintorína. Nezabudli sme ani na modernú históriu Prahy a pozreli sme si kryptu v pravoslávnom Kostole sv. Cyrila a Metoda, v ktorej sa skrývali odbojári, ktorí spáchali atentát na protektora Heydricha v roku 1942. Neobišli sme ani Tancujúci dom, otočnú hlavu Franza Kafku a veľa ďalších zaujímavostí mesta.