Virtuálna prehliadka urýchľovača častíc LHC v CERN-e

foto2 V stredu 7. februára 2024 sa nám podarilo v spolupráci s našou bývalou študentkou Carolinou Reid zrealizovať jedinečnú virtuálnu prehliadku detektora CMS, ktorý je súčasťou urýchľovača častíc LHC (Large Hadron Colider) v stredisku CERN. Študenti mali výnimočnú šancu “naživo“ vidieť vnútorné priestory urýchľovača a získať predstavu o činnosti a cieľoch tohto experimentálneho zariadenia.
Pozrite si celý videozáznam z tejto virtuálnej prehliadky.

Fyzikálna prednáška v aule školy

prednaska fyzV dňoch 2. a 9. mája 2022 sa žiaci našej školy mali možnosť zúčastniť popularizačno-náučnej prednášky s názvom Supravodivosť. Mohli sa na nej zábavnou formou dozvedieť niečo z histórie skúmania elektromagnetických javov, ale aj o najnovších objavoch a aplikáciách v oblasti supravodivých materiálov.
Prednášajúci Doc. RNDr. Aba Teleki, PhD.Mgr. Boris Lacsný, PhD. okrem zaujímavých teoretických poznatkov ukázali študentom viacero zaujímavých pokusov s magnetmi, supravodičmi a tekutým dusíkom. Na záver si študenti mohli pripraviť zmrzlinu vyrobenú pomocou tekutého dusíka, o ktorú bol mimoriadny záujem.
Pozrite si niekoľko fotografií z prednášky

Deň vedy a techniky na Slovensku

DENVEDY2019 PEREXCieľom každoročne organizovaného Týždňa vedy a techniky na Slovensku je zlepšiť vnímanie vedy a techniky v povedomí celej spoločnosti, popularizovať a prezentovať ich, vzbudiť záujem mladých ľudí o štúdium vedeckých a technických disciplín. V rámci tejto akcie sa na našom gymnáziu konal 18. novembra 2019 „Deň vedy“. Počas tohto dňa študentov V.OG, VI.OG, VIII.OG, I.C a študentov navštevujúcich semináre z fyziky čakali tri prednášky a tri rôznorodé témy.

Motivovať a inšpirovať prišli prednášajúci:

Mária Vozárová (Fakulta chemickej a potravinárskej technológie, STU BA)
Téma: 3D tlačiarne
Veronika Palušová (
Fakulta matematiky, fyziky a informatiky, UK BA a Université de Bordeaux, CENBG)
Téma: Temná hmota
Miroslav Macko
(Ústav technické a experimentálni fyziky, České vysoké učení technické v Praze)
Téma: Neutrína

Prednášky študentov zaujali, prednášajúcim patrí naše poďakovanie! Tešíme sa na ďalšie stretnutia!

Deň vedy

Cieľom každoročne organizovaného Týždňa vedy a techniky na Slovensku je zlepšiť vnímanie vedy a techniky v povedomí celej spoločnosti, popularizovať a prezentovať ich, vzbudiť záujem mladých ľudí o štúdium vedeckých a technických disciplín. V rámci tejto akcie sa na našom gymnáziu bude konať 18. novembra 2019Deň vedy“. Počas tohto dňa vás čakajú tri prednášky a tri rôznorodé témy. Nechajte sa motivovať a inšpirovať prednášajúcimi:

Mária Vozárová - Fakulta chemickej a potravinárskej technológie, STU BA

Veronika Palušová - Fakulta matematiky, fyziky a informatiky, Univerzita Komenského v Bratislave a Université de Bordeaux, CENBG

Miroslav Macko - Ústav technické a experimentálni fyziky, České vysoké učení technické v Praze

Fyzikálna prednáška

tyzdenvedy2017V rámci Týždňa vedy a techniky na Slovensku 2017 si pre žiakov našej školy pripravili RNDr. Aba Teleki, PhD. a Mgr. Boris Lacsný, PhD. z katedry fyziky UKF v Nitre prednášku na tému Magnetické experimenty. Hravou formou prezentovali študentom poznatky z elektriny a magnetizmu. Niektoré z experimentov si študenti mohli vyskúšať doslova na „vlastnej koži“.