Enviroprednáška

enviroDňa 1. júna 2023 sa naši študenti zúčastnili prednášky s environmentálnou tématikou. Hlavnou podstatou bolo žiakom priblížiť tri základné ciele - zodpovednosť, uvedomelosť a angažovanosť, s ktorými environmentalistika resp. ekológia pracuje dennodenne. Hlavným protagonistom prednášky bol pán Imrich Jakab, pôsobiaci na Univerzite Konštatína Filozofa v Nitre ako koordinátor environmentálnej výchovy a zároveň ako didaktik na katedre environmentalistiky a ekológie. Priblížil im význam a prínos ekológie pre celú spoločnosť. Pútavo a zároveň jednoducho rozprávaním zaujal študentov, ktorí následne adresovali otázky týkajúce sa životného prostredia. Po skončení prednášky žiaci profesorovi poskytli spätnú väzbu a uznali, že vzťah k životného prostrediu je veľmi dôležitý a zaujali ešte striktnejší postoj ako doteraz. Ďakujeme!

Návšteva Ponitrianskeho múzea

muzeumŽiaci dejepisného krúžku Spoznaj Nitru a geografického krúžku mali možnosť navštíviť 15. novembra 2022 dve výstavy Ponitrianskeho múzea.
Ako prvé sme si prezreli výstavu Tak sme my..., ktorá sa zameriava na priblíženie činnosti múzea a charakteru zbierkového fondu. Odtiaľ sme prešli k druhej výstave - Slovenský Betlehem. Videli sme niekoľko starých a cenných betlehemov z rôznych materiálov, no okrem naozaj starých vyhotovení nás zaujali aj diela súčasných nitrianskych rezbárov ako P. Šrank či Š. Récky. Pán Š. Récky je napríklad autorom betlehemu, ktorý každoročne zdobí vianočné mestečko na Svätoplukovom námestí v Nitre.
Chceme veľmi pekne poďakovať za sprievodné slovo a príjemný rozhovor pani sprievodkyni :-)

Exkurzia do ZOO Lešná pri Zlíne v ČR

zoozlinDňa 9. mája 2022 sa žiaci 2. ročníka štvorročného gymnázia a žiaci III.OG osemročného gymnázia zúčastnili biologickej exkurzie do ZOO Lešná pri Zlíne. Žiaci mohli vidieť až 215 rôznych druhov živočíchov z fauny Ázie, Afriky, Austrálie a Južnej Ameriky. V tropickom skleníku boli exotické rastliny, medzi ktorými voľne poletovali malé vtáčiky. Okrem živočíchov je časť ZOO vysadená aj ako botanická záhrada, v ktorej pribudli ukážky záhradnej architektúry s jazierkami. Všetci si odniesli zo ZOO nezabudnuteľný zážitok!

Exkurzia do Tropikária v Budapešti

tropikariumDňa 2. mája 2022 sa žiaci 1. ročníka zúčastnili biologickej exkurzie v Budapešti. Boli si prehliadnuť najväčšie stredoeurópske morské akvárium. Zažili atmosféru podmorského sveta, zblízka pozorovali morské živočíchy a neopakovateľný zážitok mali zo žraločieho akvária s 11 metrov dlhým vyhliadkovým tunelom. Okrem toho videli na vlastné oči exotické zvieratá v pralese, v ktorom bola imitovaná skutočná tropická klíma.
Všetci si odniesli so sebou z Tropikária nezabudnuteľný zážitok!

Svetový Deň Zeme

denzeme2022 malyDňa 22. apríla 2022 sme si pripomenuli Svetový Deň Zeme. Pri tejto príležitosti sa uskutočnila na našej škole súťaž v tvorbe projektov na tému Ekosystém lesov. Zúčastnili sa jej žiaci I. - III.OG. Súťažili v skupinách (3 - 4 žiaci) v dvoch kategóriách.
Prvú kategóriu tvorili žiaci I. - II.OG a druhú kategóriu III.OG.
Víťazmi prvej kategórie sa stala skupina z I.OG:
Veniamin Svetlosanov, Dominik Štrbák a Miroslav Šupa

Víťazmi druhej kategórie sa stala skupina: Lukáš Martiš, Michal Spišiak a Filip Ábel
Všetky projekty boli krásne. Ukázala sa v nich vaša snaha, kreativita a šikovnosť a bolo veľmi ťažké určiť víťazov. Ďakujeme všetkým za účasť a gratulujeme víťazom.
"Nie je dôležité vyhrať, ale zúčastniť sa." (Pierre de Frédy)                    Viac fotografií TU