Aktivity

Exkurzia Škandinávia 2018

skandinavia2018V dňoch 5. – 13. októbra 2018 sa kvôli vysokému záujmu zo strany študentov uskutočnila druhá školská výprava do štátov Škandinávie. A tak sme si aj my, účastníci druhého termínu, mohli užiť Škandináviu naplno.

Po prvej dlhšej ceste autobusom sme sa dostali do Dánska, kde sme počínajúc prehliadkou zámku Frederiksborg Slot odštartovali svoju severskú púť. Nasledovalo mesto Roskilde, múzeum Vikingov a, samozrejme, hlavné mesto Kodaň. Tam sa v tom čase práve konal spomienkový koncert zosnulého dánskeho hudobníka Kima Larsena, takže centrum mesta bolo zaplnené ľuďmi, medzi ktorými sme sa cestou k autobusu chaoticky preplietali.

Našťastie sme to zvládli bez strát a mohli sme pokračovať do Nórska, kde sme si užívali najmä prírodu, jazerá, fjordy, vodopády a taktiež aj preslávenú cestu trollov - Trollstigen. Tu  sme si štvrtý deň výpravy vyskúšali aj klasické severské počasie v kombinácii zima – hustý dážď. Našťastie, pršalo len jeden deň. Ostatné dni totiž búrkové mračná úspešne zaháňal náš talizman v podobe pani profesorky Cehuľovej, takže sme si aj v daždivom období užívali slnko.

Videli sme aj najväčší ľadovec Európy Jostedalsbreen (ktorý bol skutočne modrý).  Nasledovala návšteva hlavného mesto Švédska, Štokholmu. Tu sme si prezreli prvý skanzen sveta so severskou ZOO, absolvovali prehliadku 400 rokov starej lode Vasa a prezreli si Nordické múzeum. Nasledujúci deň sme ešte zvládli prehliadku radnice, kde sa koná banket po odovzdávaní Nobelových cien, a navštívili sme staré mesto Gamla Stan. Posledný večer sa spalo dokonca v luxusnom hoteli Ibis.

Namáhavú 28-hodinovú cestu zo Štokholmu až do Nitry sme tiež zvládli s úsmevom na perách a s kopou jedinečných zážitkov sme sa vrátili domov :-)
Pozrite si niekoľko krásnych fotografií vo Fotogalérii..

Workshop – Svet hmyzu

sveethmyzuIogDňa 4. októbra 2018 sa naši nováčikovia z I.OG zúčastnili workshopu Ostrovy života v meste Nitra na tému Svet hmyzu v kultúrnom centre Hidepark v Nitre. Žiaci sa najskôr cez krátku prednášku dozvedeli množstvo zaujímavých informácií o živote a práci včiel. Po pútavej prednáške dostali naši primáni bojovú úlohu – v dvoch skupinách museli zariadiť podľa vlastnej fantázie 2 hmyzie domčeky. K dispozícií mali viaceré farby a prírodný materiál ako konáriky, šišky, suché listy, bambusové paličky, mach a iné. Cez skupinovú prácu žiaci nielen rozvinuli svoje schopnosti pracovať v kolektíve, ale najmä utužili a prehĺbili vzájomné vzťahy s novými spolužiakmi. Tvorbu domčekov im spríjemňovalo slnečné počasie, ústretoví organizátori i drobné občerstvenie. Všetci odchádzali z parku obohatení o spoločné zážitky, množstvo nových vedomostí zo sveta hmyzu a skúseností z práce na domčekoch. Zhotovené hmyzie domčeky, ktoré žiaci dostali na pamiatku z tejto milej akcie, nájdu svoje čestné miesto v školskej záhrade nášho gymnázia.

Ekologická vychádzka IV.E a III.A

20180612 125742 smallDňa 12. júna 2018 sa žiaci IV.E a III.A zúčastnili ekologickej vychádzky pod odbornou taktovkou lesných pedagógov a lesníkov. Vychádzka bola dokonalým prepojením teórie s praxou. Vďaka vychádzke žiaci pochopili zákonitosti lesného ekosystému aj zmysel tvorby a ochrany prírody. Zároveň sme na chate Pavlová zasadili pamätný strom (Javor horský), ktorý odštartuje našu ďalšiu vzájomnú spoluprácu.

Okresné kolo súťaže mladých záchranárov civilnej ochrany

Dňa 26. apríla 2018 sa v areáli skladov civilnej ochrany na ul. Levická 15 v Nitre konalo Okresné kolo súťaže mladých záchranárov civilnej ochrany. Tento rok sme ako úplní nováčikovia vytvorili 4-členné družstvo v zložení: Tamara Záňová, Barbora Bányiová (obe I. OG), Oliver Rác (II. OG) a Michal Anton Barto (III. OG).

Súťaž bola náročná, pozostávala z rôznych disciplín. Členovia družstva museli na testoch preukázať teoretické vedomosti, museli ukázať praktické zručnosti pri poskytovaní prvej pomoci, pri pohybe a orientácii v prírode, strieľali zo vzduchovky, hasili „požiar“, ukázali vedomosti o evakuácii obyvateľstva. Konkurencia bola naozaj veľká, súpermi boli družstvá s dlhoročnými skúsenosťami. No napriek tomu si naši počínali veľmi dobre.

V celkovom hodnotení skončili na 7. mieste.

Blahoželáme!

sutaz co 01sutaz co 01

Aktivity BIO - GEG

Dňa 10. 12. 2018 sa žiaci VII.OG zúčastnili výstavy Human Body v Bratislave pod vedením Mgr. Matušicovej a Mgr. Adamíkovej

Dňa 09. 2. 2018 sa žiaci I.OG zúčastnili “Dňa 112“ na Krajskom úrade v Nitre, vypočuli si zaujímavú prednášku a videli ukážky zásahov policajtov, požiarnikov a záchranárov. Exkurziu zabezpečila PaedDr. Výbochovej.

Dňa 15. 2. 2018 sa žiaci I.OG zúčastnili Dňa otvorených dverí na UKF v Nitre na Prírodovedeckej fakulte. Exkurziu zorganizovala PaedDr. Výbochová.

V dňoch 18. 2. a 19. 2. 2018 žiaci  I.OG a študenti seminára z biológie navštívili výstavu Gardénia na Agrokompexe v Nitre pod vedením PaedDr. Výbochovej a PaedDr. Turčanovej.

Dňa 19. 4. 2018 sa uskutočnila prednáška v triede I.OG na tému Prvá pomoc pri ohrození života. Prednášal Matúš Marko z I.C. Zabezpečila PaedDr. Výbochová.